Дуото Божиков – Николовски ја водеше Фабрика Карпош – ГИМ до победа над ЈП Дрисла

Фабрика Карпош – ГИМ 6-4(2-2) ЈП Дрисла

Фабрика Карпош – ГИМ: Георги Божиков 3’ 10’ Славчо Мирчевски 40’ Игор Николовски 24 ‘26’ 39’
ЈП Дрисла: Бесник Шакири 30’ 40’ Расим Исмани 13’ Ридван Демири 5’

Крајно неизвесно прво полувреме одиграа екипите на Фабрика Карпош – ГИМ и ЈП Дрисла, прва до водство дојде екипата на Фабрика Карпош – ГИМ преку погодокот на Божиков кој во 3та минута го отвори натпреварот, по неполни две минути екипата на ЈП Дрисла успеа да израмни со погодокот на Демири но расположениот Божиков со погодок во 10та минута и донесе водство на екипата на Фабрика Карпош од 2-1. По ова следеше израмнување на резултатот со погодокот на Исмани во 13та минута. Во продолжениот од полувремето и двете екипи ставија фокус на играта во одбраната и тешко се доаѓаше до отворена позиција за гол па од тука на полувремето се замина сор езултат од 2-2. Во второто полувреме кај Фабрика Карпош – ГИМ проработе исклучително расположениот Игор Николовски кој беше енигма во втрото полувреме за екипата на ЈП Дрисла која во второто полувреме немаше решение во одбраната за него. ЈП Дрисла во неколку обиди се обиде да се врати во натпреварот но тоа не беше доволно за да фатат резултатски приклучок со вечерва расположената екипа на Фабрика Карпош –ГИМ која славеше со 6-4.