Џонсон Мети со одлично прво полувреме ја осигура победата над ЈП Дрисла

ЈП Дрисла 6-10(2-7) Џонсон Мети

ЈП Дрисла: Дени Стојановски 4’ 31’ Бесник Шакири 9’ 36’ Расим Исмани 39’ Ридван Демири 35’
Џонсон Мети: Љупчо Стојановски 16’ 17’ 17’ Христијан Стојановски 3’ 31’ Никола Николовски 15’ 24’ 32’ Стефан Јовановски 10’ Бране Стојановски 1’

Екипата на Џонсон Мети со погодок во првата минута го отвори дуелот со ЈП Дрисла, со ова рано водство Џонсон Мети најави дека не очекува интересен натпревар. Екипата на Џонсон Мети го зголеми водството во третата минута преку одличниот погодок на Стојановски, ова ја примора екипата на ЈП Дрисла да настапи поофанзивно што вроди со плод и успеаа да ја намалат разилката на 1-2 и да атакуваат на израмнување кое дојде во 9та минута. До крајот на полувремето екипата на Џонсон Мети јаа превзема иницијативата и до паузата успеа да направи солидна предност од 2-7. Во второто полувреме екипата на ЈП Дрисла го подигна темпото на игра со цел да ја намали негативата од првото полувреме, но екипата на Џонсон Мети искусно ја смири играта и со одлична игра во одбраната не дозволуваше противникот резултатски да се доближи. Екипата на ЈП Дрисла во игра внесе голман играч но немаше доволно сили за некакво изненадување па Џонсон Мети ги однесе бодовите со резултат 6-10.