A1 со пресврт до победа над ЈП Водовод

А1 9-7(4-6) ЈП Водовод

А1: Мартин Ангеловски 5’ 19’ 35’ 40’ Коте Јанакиевски 25’ Јовица Наумовски 12’ 17’ 22’ Бојан Волчевски 21’
ЈП Водовод: Јакуп Зекири 14’ Беким Авдули 8’ Стојанче Ивановски 1’ 9’ 15’ 36’ Блерим Сали 3’

Одличен старт на екипата на ЈП Водовод во дуелот со А1, тие на самиот старт во првата минута преку погодокот на Ивановски го отворија резултатот. Ова рано водство им даде сила и кураж за по само две минути да го зголемат водството на 0-2. Екипата на А1 ги консолидира своите редови и со погодокот на Ангееловски успеа да намали на 1-2 и да нападне за израмнување, но ваквата отворена игра ја искористи ЈП Водовод за да го зголеми водството и да направи разлика која А1 не успеа да ја стигне до паузата па на полувремето замина со негатива од 4-6. Во второто полувреме екипата на А1 ја зацврсти одбраната и преку контра напади ја стопи разликата од полувремето а во 22та минута успеа да дојде и до целосен резултатски пресврт. Во финишот од полувремето се играше израмнет фудбал но екипата на А1 успеа да ја задржи предноста и да го добие овој дуел со 9-7.