Аџибадем Систина со голман играч до победа над Уни Банка

Аџибадем Систина 6-3(2-3) Уни Банка

Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 1’ 2’ 30’ Никола Трајковски 25’ Далибор Дамјановиќ 33’ Мирослав Неделковски 34’
Уни Банка: Ангел Петков 18’ Александар Кузинаков 19’ Марко Ташков 20’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Аџибадем Систина и Уни Банка, првата фаза од полувремето и припадна на екипата на Систина која од самиот почеток ја превзема иницијативата и успеа да постигне два брзи погодока во 1та и 2та минута преку димковски. По оваа негатива екипата на Уни Банка се обиде со промена на тактиката и со неколку ротации на играчите да ја намали негативата во што и успеаа. Во финишот на полувремето екипата на Уни Банка направи целосен резултатски пресврт па на полувремето се замина со резултат од 2-3. Во второто полувреме екипата на Аџибадем Систина започна со жесток притисок кон голот на Уни Банка, што резултираше со израмнување во 25та минута. Овој гол за израмнување им даде дополнителен импулс на екипата на Систина и за само неколку минути успеаа да направат целосен пресврт. До крајот на натпреварувањето екипата на Уни Банка се обидуваше да го врати водството и тргна во целосна офанзива, таквата отворена игра на екипата на Уни Банка заеше да ја казни Систина со одлични контра напади за победа од високи 6-3.