Сава Осигурување го сочува водството и стигна до победата над Рамстор

Рамстор 4-6(1-3) Сава Осигурување

Рамстор: Фуркан Муртезан 18’ Ибрахим Бекир 29’ Михрем Мемед 34’ Азрет Абаз 40’
Сава Осигурување: Данило Апостоловски 7’ Јовица Насковски 11’ 28’ 28’ 40’ Ивица Минов 25%

Првата фаза од полувремето во дуелот помеѓу Рамстор и Сава Осигурување и припадна на екипата на Сава која уште на стартот се префрли во противничкото поле вршејќи силен притисок, што резултираше со водство од 0-2 во 11та минута. По оваа негатива екипата на Рамстор направи неколку измени и со сите сили тргна кон голот на Сава Осигурување со цел да дојде до намалување на водството, во што и успеа во 18та минута со голот на Муртезани. До крајот на полувремето екипата на Сава осигурување успеа да постигне уште еден погодок за резултат од 1-3 со кој се замина на полувремето. На самиот старт на второто полувреме екипата на Рамстор стави се на една карта тргнуваќи по израмнување, во таквата отворена игра како да подзаборави на својата обрана што екипата на Сава осигурување и те како знаеше да го казни и да се стекне со предност од високи 1-5 до 28та минута. Сепак екипата на Рамстор не се откажуваше лесно од натпреварот и со одлична реализација на Бекир и Мемед успеа да намали на 3-5 и да фати резултатски приклучок. До крајот на натпреварот екипата на Сава успеа да го сочува водството и да извојува победа со резултат од 4-6.