Сава Осигурување убедлива во дуелот со Пекабеско

Сава Осигурување 8-1(3-1) Пекабеско

Сава Осигурување: Андерј Китановски 19′ 36′ Трајче Илиевски 37′ Стефан Димитровски 34′ Коста Глигуровски 16′ 19′ Данило Апостолски 27′ 38′
Пекабексо: Мартин Здравевски 9′

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Сава Осигурување и Пекабеско, уште на самиот се редеа шанси и на двете страни. Екипата на Сава Осигурување беше таа која ја превзема почетната иницијатива и имаше повеќе шанси, но имаа слаба реализација. Екипата на Пекабеско во 9та минута успеа да реализира одличен контра напад за водство од 0-1. По ова следуваше мирен период на игра, но во 16та минута Глигуровски со одличен погодок успеа да и донесе израмнување на екипата на Сава Осигурување. До крајот на полувремето екипата на Сава Осигурување успеа да направи целосен пресврт па на паузата се замина со резултат 3-1. Во второто полувреме екипата на Пекабеско направи неколку промени во тимот и се обидуваше да фати резултатски приклучок но не успеа да најде против игра за денес расположената екипа на Сава Осигурување која имаше целосна контрола врз играта и која го доби овој натпревар со убедливи 8-1.