Уника со фуриозна игра до победа над ЈСП

ЈСП 3-7(1-4) Уника

ЈСП: Сабит Хусеини 13’ Марјан Србиновски 39’ 40’
Уника: Шабан Чупи 12’ 20’ 20’ 37’ Бесими Нухиу 13’ Љуљзим Каштањева 24’ 35’

Првото полувреме од натпреварот помеѓу ЈСП и Уника помина во знакот на Уника, која уште на самиот старт ја наметна својата препознатлива игра со многу комбинаторика и воиграни акции. Во 12та минута екипата на Уника преку Чупи успеа да го отвори резултатот на 0-1, минута подоцна и да го зголеми водството на 0-2, но екипата на ЈСП преку Хусеини успеа да го намали водството и да се врати во натпреварот. Сепак до крајот на првото полувреме екипата на Уника не и дозволи на екипата на ЈСП да стори нешто повеќе и го доби ова полувреме со 1-4. На стартот на второто полувреме екипата на ЈСП со неколку промени во играчкиот кадар се обидуваше да ја најде својата игра но екипата на Уника продолжи со одлична игра и го доби овој натпревар со 3-7.