Уника со сигурна игра до победа над ЕЛЕМ

Уника 10-5(4-1) ЕЛЕМ

Уника: Бесими Нухиу 1′ 2′ 30′ Љуљзим Каштањева 18′ 39′ Бенјамин Граинца 19′ 32′ 38′ Васко Кокаланов 27′ Беркан Ахмети 36′
ЕЛЕМ: Петар Василевски 18′ 29′ Горан Николовски 33′ 40′ Златко Станковски 36′

Натпреварот помеѓу Уника и ЕЛЕМ започна одлично за екипата на Уника која со два брзи погодоци преку Нухиу во првата и втората минута успеа да стекне солидна предност. По ова рано водство екипата на Уника се повлече на својата половина и го намали темпото на игра. Сепак екипата на ЕЛЕМ не се откажуваше и со сите сили се обидуваа резултатски да се вратат во игра, тоа им успеа при крајот на полувремето во 18та минута. До крајот на полувремето екипата на Уника како и на почетокот со два брзи погодоци го зголеми резултатот на 4-1 со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на ЕЛЕМ се префрли во предно поле и вршеше притисок кон противничкиот гол, тие направија промена во тактиката и се обидоа со голман играч да направат вишок во нападот за намалување на водството. Екипата на Уника одлично ја постави играта во одбрана и со брзи контри ја казнуваше отворената игра на ЕЛЕМ за победа на овој дуел со високи 10-5.