Во драматична завршница Лукоил до победа над ЈСП

Лукоил 6-5(3-3) ЈСП

Лукоил: Маријан Цветковски 12′ Игор Дамјановски 9′ Дејан Зиков 6′ 22′ Мартин Алаѓозовски 38′ Лоренцо Николовски 40′
ЈСП: Дејан Блажевски 36′ Љупчо Павловиќ 10′ 13′ Даниел Антовски 19′ 37′

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Лукоил и ЈСП, уште на самиот старт двете екипи наметнаа високо темпо на игра со голема борба во рамките на фер плејот. Прво до водство дојде екипата на Лукоил со одличниот погодок на Зиков во 6та минута, веќе во 9та минута резултатот беше 2-0. Екипата на ЈСП не се откажуваше лесно и со голема борба одговараше на секој гол на екипата на Лукоил па на паузата се замина со резултат од 3-3. На стартот од второто полувреме екипата на Лукоил постигна погодок за ново водство, по овој погодок екипата на ЈСП се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок кон голот на Лукоил. Екипата на Лукоил одолеваше на притисокот до 36та минута која ЈСП постигна погодок за изармнивање а веќе во следната минута и погодок за водство. Последните 3 минути беа вистинска драма во која екипата на Лукоил успеа да постигне два погодока и повторно да ја врати резултатската предност за победа од 6-5.