Аџибадем Систина со одлична одбрана до бодовите во дуелот со Окта

Аџибадем Систина 3-2(1-0) Окта

Аџибадем Систина: Никола Малјановски 11’ 34’ Игор Ѓорѓиевски 27’
Окта: Един Скендеровиќ 25’ Александар Јовчевски 38’

Првиот дел од полувремето во дуелот помѓу Систина и Окта одмина во мирен ритам на игра, двете екипи беа претпазливи и ги испитуваа силите па играчите со соло акции и удари од далечина се обидуваа да направат нешто повеќе. Како одминуваше времето екипата на Систина ја превзеде иницијативата успеа да створи неколку шанси за погодок, што вроди со плод во 11та минута и водство од 1-0. По оваа негатива екипата на Окта со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување, успеа да створи зрели шанси за погодок но голманот на систина беше на висина на задачата и ја сочува својата мрежа мирна. На полувремето се замина со 1-0. Во второто полувреме двете екипи го подигнаа темпото на игра и по теренот беше вистинска бркотница, на стартот на полувремето екипата на Окта успеа да постигне погодок и да дојде до израмнување. Сепак екипата на Систина неколку минути подоцна поточно во 27та минута успеа да го превземе водството и до крајот на натпреварот успеваше да одолее на нападите на екипата на Окта и да го добие натпреварот со 3-2.