Ван Хоол со сигурна игра до победа над ФК на глуви Слобода

ФК на глуви Слобода 3-6(1-3) Ван Хоол

ФК на глуви Слобода: Сатула Алими 11’ Јасин Алими 23’ Ибо Шакиров 29’
Ван Хоол: Антонио Петровски 20’ Даниел Стаменковски 18’ 40’ Ненад Саздовски 8’ 24’ Филип Белчовски 32’

Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на ФК на глуви Слобода и Ван Хоол, прва до водство дојде екипата на Ван Хоол со погодок во 8та минута. Екипата на ФК на глуви Слобода брзо успеа да се врати резултатски во натпреварот со погодок во 11та минута за израмнување на 1-1. Натпреварот продолжи во висок ритам на игра, а последните минути од полувремето и припадна на екипата на Ван Хоол која со погодоци во 18та и 20та минута успеаа да се стекне со водство од 1-3 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на ФК на глуви Слобода успеа да постигне погодок и да дојде на само гол негатива, следуваше брз одговор со вториот гол на Саздовски за повторно екипата на Ван Хоол да го зголеми водството на 2-4. До крајот на натпреварот екипата на Ван Хоол имаше повеќе од играта па го доби овој натпревар со 3-6.