Во дербито на колото Макпетрол поуспешни од Матрикс

Макпетрол 4-3(3-0) Матрикс

Макпетрол: Марко Костенцовски 28’ Никола Секуловски 3’ Горан Новакоски 17’ 18’
Матрикс: Петре Даиловски 27’ Дарко Цветковски 23’ Мирко Богески 32’

Дербито на колото го отворија екипите на Макпетрол и Матрикс, одлично отварање имаше екипата на Макпетрол која со погодокот на Секуловски во 3та минута успеа да дојде до водство од 1-0. По ова се продолжи во висок ритам на игра во кој екипата на Матрикс го имаше поседот на топката и бркаше израмнување а екипата на Макпетрол со одлично поставена одбрана се закануваше преку контра напади. До крајот на полувремето екипата на Макпетрол со двата одлични погодоци на Новаковски во 17та и 18та минута успеа да се стекне со комотно водство од 3-0 резултат со кој се замина на паузата. На стартот од вториот дел екипата на Матрикс успеа да постигне погодок, што и даде дополнителен мотив да тргне уште поагресивно кон голот на Макпетрол што вроди со плод во 27та минута и успеа да додје до само гол негатива. Веќе следната минута со голот на Костенцовски Макпетрол повторно се одвои на два гола предност, во 32та минута Богевски стрелаше за 4-3. Последните минути беа вистинска бркотница по теренот во која екипата на Матрикс не успеа да дојде до израмнување и покрај силниот притисок кон голот на Макпетрол, екипата на Макпетрол одолеа на притисокот и славеше со 4-3.