Во дербито на колото Макпетрол поуспешни од Еуро Табак

Еуро Табак 3-7(2-3) Макпетрол

Еуро Табак: Филип Поповски 31’ Мартин Ливрински 7’ 8’
Макептрол: Мишо Ѓоргиевски 5’ 12’ 20’ 37’ Александар Мишоски 27’ Горан Николовски 38’ 40’

Крајно израмнето прво полувреме одиграа екипите на Еуро Табак и Макпетрол, прва до водство дојде екипата на Макпетрол со погодокот на Ѓоргиевски во 5та минута. Следуваше брз одговор од екипата на Еуро Табак испорачан преку Ливрински со два погодока во 7та и 8та минута за резултат од 2-1 и целосен резултатски пресврт. Екипата на Макпетрол брзо се врати по овој шок со вториот погодок на Шоргиевски 12та минута за израмнување на 2-2. До крајот на полувремето се продолжи во висок ритам на игра во кој и двете екипи имаа свои одлични периоди на игра но екипата на Макпетролбеше поснаодлива па на паузата замина со предност од 2-3. Во второто полувреме екипата на Еуро Табак фрли се на една карта и тргна по израмнување, таквата отврена игра остави повеќе простор во одбраната што знаеше да го изкористи екипата на Макпетрол која од минута во минута го зголемуваше водството за на крајот да извојува победа од 3-7.