Во дербито на колото Матрикс го соблада Макпетрол

Матрикс 5-1(2-1) Макпетрол

Матрикс: Никола Христовски 24’ Драган Брњарчевски 26’ Петре Даиловски 4’ 16’ 36’
Макпетрол: Мишо Ѓоргиевски 7’

Натпревар во исклучително висок ритам кој изобилуваше со атрактивни потези одиграа екипите на Матрикс и Макпетрол. И двете екипи се бореа за првото место во есенскиот дел од натпреварувањата. Во првото полувреме натпреварот беше на ниво на дерби натпревар кој беше со целосен акцент во играта на нападот. Екипата на Матрикс дојде прва до водство преку Даиловски во 4та минута и го отвори овој натпревар, но по само две минути екипата на Макпетрол успеа да возврати и да го израмни резултатот на 1-1. Во завршетокот на првото полувреме Матрикс преку денес расположениот Даиловски успеа да реализира за водство од 2-1 со кои се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на Матрикс имаше апсолутна доминација на теренот и преку колективна игра и одлично контролиран напад од минута во минута успеваше да го зголемува водството кое на крајот од овој натпревар изнесуваше 5-1 во корист на Матрикс.