Во дербито на колото Матрикс подобри од Рамстор

Рамстор 3-4(2-1) Матрикс

Рамстор: Ведат Арслан 10’ 20’ 40’
Матрикс: Дарко Цветковски 23’ Драган Брњарчевски 8’ 34’ Петре Даиловски 29’

Воведните минути од натпреварот помеѓу Рамстор и Матрикс го оправдаа епитетот на натпреварот дерби на колото. Екипата на Матрикс во 7та минута со голот на Брњарчевски го отвори резултатот, по ова екипата на Рамстор се префрли на противничкото поле и изврши силен притисок кон голот на Матрикс што резултираше со погодок во 10та минута за израмнување на 1-1. До крајот на полуремето се водеше жестока борба за секоја педа од теренот, и кога се очекуваше дека на полувремето ќе се замине со реми, буквално во полседната секунда екипата на Рамстор успеа да постигне погодок за водство од 2-1. На стартот на второто полувреме екипата на Матрикс ја искористи шансата со играч повеќе на теренот за израмнување на 2-2, по што следеше крајно неизвесен натпревар во кој Матрикс преку контра напади успеа да стигне до водство од 2-4 кое Рамстор во самиот финиш го намали за конечни 3-4