Во дожд од голови Лукоил поуспешни од Пекабеско

Лукоил 10-8(6-5) Пекабеско

Лукоил:Маријан Цветковски 2’ Дејан Зиков 19’ 20’ 22’ 37’ Васко Стефанов 13’ Мартин Алаѓозовски 11’ 34’ Антонио Фенов 6’ 22’
Пекабеско: Бобан Вујиќ 9’ 20’ Слободан Игнатов 14’ Ѓоре Бочваров 15’ Стефан Благојевски 3’ 25’ Стефче Стојановски 38’ 40’

Одличен старт на екипата на Лукоил во дуелот со Пекабеско, Лукоил со погодок уште во првата минута успеа да го отвори резултатот. По овој погодок на Лукоил следеше брз одговор на екипата на Пекабеско која искористи грешка во одбраната на Лукоил за израмнување на 1-1. По овие воведни минути екипата на Лукоил ја превзеде иницијативата и успеа да постигне два погодоци за неколку минути за повторно водство во ова полувреме. Сепак екипата на Пекабеско не се предаваше и кон средината на полувремето во 14та минута дојде до повторно израмнување на 4-4. До крајот на полувремето двете екипи ни прикажаа одличен фудбал но Лукоил беше таа која која ја имаше предноста на полувремето со 6-5. Во второто полувреме се продолжи со отворен стил на игра се редеа шанси за гол и на двете страни. Екипата на Лукоил успеваше да одолее и покрај жестокиот притисок на пекабеско кој успеа да дојде на 2 гола негатива но немаше доволно сили да стори нешто повеќе. На крајот сепак пресуди искуството и долгата клупа на екипата на Лукоил која го доби овој натпревар со 10-8.