Во неизвесна завршница Окта до бодовите со Гранит

Гранит 3-4(2-2) Окта

Гранит: Николче Глигуровски 12’ 37’ Александар Димитровски 8’
Окта: Живко Котевски 20’ 22’ 32’ Александар Јовчевски 11’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Гранит и Окта, уште на самиот старт на натпреварот двете екипи наметнаа високо темпо на игра па започнаа да се редат шанси за погодоци на двете страни. Прва до водство дојде екипата на Гранит со погодок во 8та минута, екипата на Окта за брзо време успеа да се врати од овој шок и ги консолидираа своите редови па во 11та минута стигна и израмнувањето на 1-1. Екипата на Гранит веќе следната минута успеа да го превземе водството со погодокот на Глигуровски. До крајот на полувремето екипата на Окта бркаше израмнување кое успеа да го добие во 20та минута за 2-2 на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Окта успеа да постигне погодок и да го превземе водството во натпреварот. По ова екипата на Гранит започна со поагресивна игра и тргна во нападот по израмнување, тие успеаа да создадат неколку шанси за израмнување но не успеваа да реализираат што екипата на Окта го казни за зголемување на предноста во 32та минута 2-4. Екипата на Гранит не се откажуваше од овој натпревар па со голот на Глигуровски во 37та минута успеа да се врати на гол негатива и да ја направи завршницата неизвесна. Во ваквата неизвесна завршница екипата на Окта успеа да ја сочува предноста и да го добие овој натпревар со 3-4.