Во тврд натпревар Матрикс подобри од Окта

Окта 1-3(1-2) Матрикс

Окта: Јасмин Личина 20’
Матрикс: Петре Даиловски 13’ Дарко Цветковски 36’ Ивица Алампиоски 1’

Одличен старт за екипата на Матрикс во дуелот со Окта со погодокот на Алампиоски во првата минута од натпреварот. По оваа негатива екипата на Окта започна жестоко да напаѓа кон голот на Матрикс и успеаа да створат неколку шанси но не успеаа да реализираат што Матрикс го казни со голот на Даиловски во 13та минута за водство од 0-2. Екипата на Окта во последната минута од полувремето успеа да постигне погодок и да го намали резултатот на 1-2. Во второто полувреме се продфолжи со високо темпо и жетока игра по целиот терен, во ова второ полувреме и двете екипи имаа одлични периоди на игра но слаба реализација. Натпреварот заврши со резултат од 1-3 во корист на Матрикс