Гранит беше убедлив во дуелот со Уника

Гранит 8-4(3-0) Уника

Гранит: Дарко Петров 27’ Дарко Аралампиевски 20’ Пепи Мицев 12’ 23’ Николче Глигуровски 17’ 21’ 24’ 40’
Уника: Васко Кокаланов 28’ Тимотеј Нешовски 27’ 37’ Томислав Јовановиќ 26’

Првиод дел од полувремето во дуелот помеѓу Гранит и Уника помина во мирен ритам без многу шанси за погодок и на двете страни. Како одминуваше времето екипата на Гранит ја превзеде иницијативата и тргна жестоко кон голот на Уника што им донесе водство од 1-0 во 12та минута. Екипата на Уника успеа да создаде неколку шанси за израмнување но не успеа во таа намера што екипата на Гранит го казни со уште два погодоци до крајот на полувремето и водство од 3-0. На стартот на второто полувреме екипата на Гранит успеа да постигне три брзи погодоци и да се стекне со водство од 6-0. Екипата на Уника и покрај сите обиди да фати резултатски приклучок не успеа да ја пронајде својата игра и го загуби овој натпревар со 8-4.