Домаќинот С.Ц. Борис Трајковски со сигурна игра до нови бодови

С.Ц. Борис Трајковски 5-3(3-2) Маркарт

С.Ц. Борис Трајковски: Влахо Костов 21’ Горан Андонов 1’ 5’ Оливер Китановски 38’ Дарко Филимановски 15’
Маркарт: Миле Радевски 35’ Марјан Трајковски 6’ 7’

Одличен старт за екипата на С.Ц. Борис Трајковски во дуелот со Маркарт и погодок уште во првата минута, по овој постигнат погодок екипата на Маркарт сеуште беше во шок па С.Ц. Борис Трајковски ја искористи ваквата ситуација за уште еден брз погодок во 5та минута и водство од 2-0. Сепак екипата на Маркарт возврати преку расположениот Трајковски кој со два погодоци во 6та и 7та минута им донесе израмнување на резултатот. До крајот на полувремето екипата на С.Ц. Борис Трајковски успеа да постигне погодок и на полувремето да замине со предност од 3-2. На стартот од вториот дел екипата на С.Ц. Борис Трајковски ја зголеми предноста со одличен погодок на својот голман играч Костов, по оваа негатива екипата на Маркарт направи промена на тактиката внесувајќи голман играч и тргна со жесток притисок кон противничкиот гол со цел да дојде до израмнување, но остави дупка во обраната која С.Ц. Борис Трајковски ја искористи за реализација и победа во овој дуел со резултат од 5-3.