Екипата на ЕВН победата ја посвети на колегата Јоцо кој почина во сообраќајната незгода која се случи на патот Тетово – Гостивар

ЕВН 4-3(3-0) Маркарт

ЕВН: Томи Илиевски 5’ Наумче Бадаловски 9’ 40’ Ајет Новобрдарија 10’
Маркарт: Пеце Стојанов 31’ 32’ Мартин Стојанов 34’

Пролетниот дел од Бизнис Лигата на Македонија започна една минута молк во чест на трагично загинатите во сообраќајната незгода која се случи на патот Тетово – Гостивар.
Првиот натпревар од пролетниот дел го одиграа екипите на ЕВН и Маркарт, првото полувреме и припадна на екипата на ЕВН која одлично го отвори натпреварот и до 10та минута имаше солидна предност од 3-0. Екипата на Маркарт вршеше притисок кон голот на ЕВН со цел да го намали високото водство но екипата на ЕВН со одлично поставена игра во одбраната одолеа на притисокот и успеа да го добие првото полувреме со резултат од 3-0. Во второто полувреме ја видовме екипата на Маркарт во едно друго светло, уште на самиот старт наметнаа висок ритам на игра и вршеа жесток притисок кон голот на ЕВН што им донесе израмнување во 34та минута од натпреварот за последните минути од натпреварот да бидат вистинска драма. Во ваквата драматична завршница поуспешна беше екипата на ЕВН која со гол во последната минута од натпреварот ги однесе бодовите со резултат од 4-3.