Екипата на Уника со одлична игра до висока победа над Гранит

Уника 10-4(6-3) Гранит

Уника: Арбен Нухиу 17’ 18’ 23’ 29’ Шабан Чупи 20’ 37’ Бенјамин Граинца 10’ 12’ Васко Кокаланов 8’ Даниел Стојковски 29’ 36’
Гранит: Дарко Петров 40’ Дарко Стојановски 3’ Сашо Каровски – Џуме 2’ 13’

Екипата на Гранит имаше одличен почеток во дуелот со Уника со два погодоци во раната фаза од полувремето, 0-2 во 3та минута. Како одминуваше времето екипата на Уника започна со својата препознатлива игра со многу комбинаторика што вроди со плод кон средината на полувремето за целосен резултатски пресврт 3-2. До крајот на полувремето екипата на Уника успеа да ја задржи добрата серија и на полувремето да замине со предност од 6-3. На стартот од второто полувреме екипата на Уника успеа да постигне два брзи погодоци и да го зголеми и така високото водство од полувремето. Екипата на Гранит со сите сили се обидуваше да го намали високото водство но не успеа во таа намера, екипата на Уника со одлична игра и во фаза на напад и одбрана го доби овој натпревар со високи 10-4