Лукоил со одлично второ полувреме до победа и третото место во Бизнис Лигата

Лукоил 4-2(0-1) Рамстор

Лукоил: Александар Аврамовски 33’ 34’ Мартин Алаѓозовски 23’ 40’ Антонио Фенов 27’

Рамстор: Хурјед Шаќири 19’ Енгин Мемеди 33’

Натпреварот за третото место помешу екипите на Лукоил и Рамстор започна со висок ритам на игра, со многу шанси за погодок на екипата на Рамстор во првата фаза од полувремето. По ова следуваше одличен период за екипата на Лукоил во кој успеаа да креираат исто така голем број на шанси за погодок но имаа слаба реализација што екипата на Рамстор го казни со голот на Шакири во 19та минута за резултат од 0-1 со кој се замина на паузата. На стартот од вториот дел екипата на Лукоил успеа да постигне погодок и да го израмни резултатот на 1-1, а неколку минути подоцна односно во 27та минута со голот на Фенов успеа да дојде до целосен пресврт од 2-1. Овој пресврт на екипата на Лукоил и даде дополнителен мотив па преку својот голман играч со два ефектни погодоци успеа да се стекне со предност која доста умешно ја чуваше се до крајот (5-2) за победа и освојување на третот место.