Лукоил со одлично второ полувреме до победа над Џонсон Мети

Џонсон Мети 4-5(1-1) Лукоил

Џонсон Мети: Љупчо Стојановски 38’ Бране Стојановски 38’ Благоја Божиновски 10’ Александар Недев 32’
Лукоил: Марјан Цветковски 25’ Мартин Алаѓозовски 29’ 35’ Лоренцо Николовски 17’ Антонио Фенов 34’

Израмнето прво полувреме во висок ритам на игра одиграа екипите на Џонсон Мети и Лукоил. Првите минути од полувремето одминаа со претпазлива игра на двете екипи во кои играчите со соло акции и удари од далечина се обидуваа да го отворат резултатот. Прва до водство дојде екипата на Џонсон Мети со одличниот погодок на Божиновски во 10та минута, ова водство екипата на Џонсон Мети успеваше да го одржува се до 17та минута кога Николовски реализираше за Лукоил и израмнување од 1-1, резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме двете екипи продолжија со жестока борба по целиот терен, се редеа шанси за гол и на двете страни. Во таквата отворена игра екипата на Лукоил успеа да се стекне со предност која успеа да ја сочува се до крајот иако во последните минути од натпреварот кипата на Џонсон Мети се доближи на само гол негатива и ја направи оваа завршница интересна. Натпреварот заврши со резултат од 4-5 во корист на екипата на Лукоил.