Македонски Телеком ги искористи празнините во одбраната на ЕВН за победа

Македонски Телеком 3-1(2-1) ЕВН

Македонски Телеком: Стефан Наскоски 4’ 33’ Михајло Лазаревски 19’
ЕВН: Томи Илиевски 6’

Петнаесетото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на Македонски Телеком и ЕВН
Содржинско прво полувреме одиграа екипите на Македноски телеком и ЕВН, уште на самиот старт двете екипи наметнаа високо темпо на игра и се редеа шанси за гол на двете страни. Прва во водство дојде екипата на Телеком во 4та минута со голот на Наскоски, по ова следуваше брз одговор на екипата на ЕВН која со погодок на Илиевски во 6та минута го израмни резултатот на 1-1. До крајот на полувремето и двете екипи има свои одлични периоди на игра, а екипата на Телеком по еден прекин во 19та минута успеа да искористи кикс на одбраната на ЕВН и да постигне погодок за водство на полувремето од 2-1. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра екипата на ЕВН се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок со цел да дојде до израмнување, таквата офанзивна игра ги остави ранливи во одбраната што знаеше да го искористи екипата на Телеком која во 33та минута успеа да го зголеми водството на 3-1. До крајот на натпреварот екипата на ЕВН имаше и предност со играч повеќе но не ја искористи таа прилика за да го намали водството па го загуби овој натпревар со 3-1.