Македонски Телеком со колективна игра до победа над Окта

Окта 2-5(0-1) Македонски Телеком

Окта: Иван Димитриевски 21’ Шеќо Личина 39’

Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 29’ Стефан Насковски 26’ 31’ Даниел Анчевски 8’ 39’

Во првото полувреме од дуелот помеѓу Окта и Македонски Телеком видовме отворен фудбал со многу шанси на двете страни но слаба реализација. Сепак екипата на Телеком во 8та минута успеа да реализира еден контра напад и со погодокот на Анчевски да дојде до водство од 0-1. До крајот на полувремето и двете екипи има свои одлични периоди на игра, во кои створија шанси за погодок но и голманите беа на висина на задачата и со одлични интервенции ги сочуваа своите голови. На полувреме се замина со резултат од 0-1. На самиот старт од првото полувреме екипата на Окта со одличниот погодок на Димитриевски успеа да го израмни резултатот на 1-1. По ова израмнување екипата на Телеком започна со поагресивна игра па успеа за само неколку минути да постигне три погодоци и да се стекне со комотно водство кое го сочува до крајот на натпреварот за победа од 2-5.