Макпетрол не дозволи изненадување во дуелот со Вип

Макпетрол 9-5(7-2) Вип

Макпетрол: Ибраим Исмаили 2′ Мишо Ѓоргиевски 6′ 13′ 32′ Игор Стојковски 7′ 10′ 11′ 13′ 40′
Вип: Мартин Ангеловски 9′ 17′ 21′ 37′ Иле Никодиновски 28′

Екипите на Макпетрол и Вип одиграа ефикасно прво полувреме, во ова прво полувреме еклипата на Макпетрол покажа целосна доминација. Тие уште на самиот старт го превземаа водството и со сигурна игра во одбрана и напад од минута во минута го зголемуваа. Екипата на Вип која денеска настапи без неколкумина клучни играчи не успеа да најде против игра за денес расположениот Макпетрол. На полувремето се замина со резултат 7-2. Во второто полувреме екипата на Вип започна со одлична игра и успеа да го намали високото водство од полувремето преку одличниот Ангеловски со 4 постигнати погодоци но сепак екипата на Макпетрол не дозволи изненадување и со сигурна игра ги однесе бодовите во овој натпревар. Крај 9-5.