Макпетрол со сигурна игра до победа над А1

Макпетрол 7-2(2-0) А1
Макпетрол: Мишо Ѓоргиевски 4’ 36’ Марко Костенцовски 29’ 31’ Игор Стојковски 26’ Александар Мишоски 8’ 38’
А1: Мартин Ташковски 32’ Антонио Апостолски 33’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Макпетрол и А1, првиот дел од полувремето во целост и припадна на екипата на Макпетрол која во 4та минута успеа да го отвори резултатот за 1-0, а неколку минути подоцна во 8та минута и да го зголеми на 2-0. Екипата на А1 по оваа негатива беше приморана да започне со поагресивна игра и се префрли на противничката половина вршејќи притисок кон голот на Макпетрол со цел да дојде до резултатски приклучок. Тие во неколку наврати имаа одлични шанси за да дојдат до намалување на резултатот но до полувремето не успеаа во тоа па на паузата Макпетрол замина со предност од 2-0. На стартот на второто полувреме екипата на Макпетрол успеа да постигне погодок и да го зголеми водството на 3-0, по ова екипата на А1 фрли се на една карта и тргна во тотална офанзива по израмнување, таквата отворена игра ја направи нивната одбрана ранлива па екипата на Макпетрол со одлична игра од минута во минута го зголемуваше водството за конечна победа од 7-2.