Макпетрол убедлив во дуелот со Рамстор

Макпетрол 16-1(6-0) Рамстор

Макпетрол: Игор Стојковски 2′ 20′ 23′ 35′ Марко Костенцовски 2′ 21′ 26′ Бернар Бакировски 9′ Горан Костенцовски 29′ 39′ 40′ Илчо Филиповски 18′ Ибраими Исмаил 36′ 40′ Мишо Ѓорѓиевски 10′ 25′
Рамстор: Фуркан Муртезани 31′

Екипите на Макпетрол и Рамстор го започнаа вториот натпреварувачки ден од првото коло. Екипата на Рамстор настапи значително ослабена без неколку клучни играчи. Уште на самиот старт екипата на Макпетрол вршеше притисок во предно поле и со доста агресивна игра наметна ритам со кој олабениот Рамстор не можеше да се снајде Па на полувремето Макпетрол замина со предност од 6-0. Во второто полувреме од минута во минута Макпетрол го зголемуваше водството со што опаѓаше моралот на Рамстор кој на крајот го загуби овој натпревар со 16-1.