Матрикс сигурни во дуелот со Уни Банка

Уни Банка 0-6(0-2) Матрикс

Матрикс: Никола Христовски 36’ Дарко Цветковски 5’ Антонио Богдановски 34’ Петре Даиловски 29’ 39’ Ивица Алампиоски 15’

Првото полувреме од дуелот помеѓу Уни Банка и Матрикс и припадна на екипата на Матрикс која уште на самиот старт ја превзеде иницијативата и ја наметна својата препознатлива игра со многу комбинаторика и одлично уиграни акции што вроди со плод во 5та минута за водство од 0-1. По ова екипата на Уни Банка започна со поагресивна игра па успеаа да створат неколку шанси за погодок но имаа слаба реализација, а тоа го казни Матрикс со погодок во 15та минута и водство од 0-2 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на Уни Банка со сите сили се обидуваше да постигне погодок и да фати резултатски приклучок но никако не можеше да најде против игра за денес расположената екипа на Матрикс која и во второто полувреме имаше целосна контрола врз играта и резултатот па на крај го доби овој натпревар со високи 0-6.