Матрикс со сигурна игра во одбраната и нападот до победа над Уни Банка

Матрикс 14-4(7-0) Уни Банка

Матрикс: Петре Даиловски 9’ 11’ 23’ 30’ 32’ Дарко Цветковски 28’ 29’ 34’ Мирко Богески 2’ 19’ 40’ Ивица Алампиоски 20’ Симеон Коцевски 18’ 20’
Уни Банка: Владислав Хаџидинев 39’ Ангел Петков 37’ 39’ Ненад Саздовски 22’

Екипата на Матрикс одлично го отвори дуелот со екипата на Уни Банка со погодок на Мирко Богевски во 2та минута од натпреварот. По овој рано постигнат погодок екипата на Матрикс започна уште пожестоко да напаѓа кон голот на Уни Банка па веќе во раната фаза од натпреварот имаше комотно водство. Екипата на Уни Банка вредно работеше на сите можни начини се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Матрикс со сигурна игра во фаза на одбрана не дозволи изненадување и на полувреме замина со предност од 7-0. Во вторто полувреме се продолжи во висок ритам на игра, а екипата на Уни Банка беше таа која го бркаше резултатот. Тие правеа чести промени во тактиката во обид да најдат против игра за денес расположената екипа на Матрикс, сепак екипата на Матрикс прикажа сигурна игра и со одличен напад и одбрана без поголеми проблеми дојде предност недостижна за Уни Банка и победа од 14-4.