Николоски со хет-трик го водеше Лукоил до победа над Гранит

Гранит 3-5(1-2) Лукоил

Гранит : Мартин Ристовски 3”, Дарко Петров 34”, Николче Глигуровски 39”
Лукоил: Горан Стојанов 11” Иван Стојчев 17”, Лоренцо Николоски 27” 28” 31”

Крајно неизвесен натпревар огидраа екипите на Гранит и Лукоил. Прва до водство дојде екипата на Гранит преку Ристовски во 3” кој со погодот му донесе предност на својот тим од 1-0. Гранит ја имаше иницијативата се до средината на првото полувреме кога Лукоил успеа преку два брзи контра напади во реализација на Стојанов 11” и Стојчев 17” да израмни и поведе на 1-2, резултат со кој се отиде на полувремето.

Во второто полвуреме на самиот старт Лукои продолжи со офанзивна игра и притисок во предно поле. Во ваквата поставеност кај Лукоил се истакна Николоски кој со три последувателни гола успеа да му донесе предност на Лукоил од 5-1. Гранит се обиде со голман-играч да се врати во натпреварот . Со ваквата игра и играчот плус кој беше стекнат од поставеноста во делот на нападот голман-играч, Гранит успеа да намли преку дуото Петров-Глигуровски на 5-3, но времето беше сојузник на Лукоил кој успеа да го добие овој натпревар со конечни 3-5.