Осврт на првото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Започна новата сезона на Бизнис Лигата на Македонија
Во првото коло од новата сезона бевме сведоци на одлични натпревари со многу погодици, израмнета игра и неизвесност до самиот финиш, како и одлични почетоци на екипите кои оваа година за прв пат учествуваат во лигата.

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Есенскиот дел од Бизнис Лигата го отворија екипите на Аптив и Лукоил преставници од А групата.
Минатогодишниот шампион имаше одличен почеток против екипата на Аптив
Аптив 0-10(0-5) Лукоил
Лукоил: Горан Стојанов 3’ 5’ Лоренцо Николовски 4’ 14’ Александар Ѓорѓиевски 16’ 21’ Петар Лефков 25’ 30’ 30’ Иван Стојчев 30’

Пивара Скопје немаше доволно сили за пресврт во дуелот со ЈСП
Пивара Скопје 3-5(0-3) ЈСП
Пивара Скопје: Мартин Јованчевски 35’ Бобан Ристов 31’ Влатко Трпковски 28’
ЈСП: Филип Димовски 2’ 36’ Филип Колеќески 7’ Владимир Смичковски 8’ Дејан Блажевски 30’

Дуото Каштањева-Нухиу ја предводеа УНИКА до победа над Корпа
Корпа 0-2(2-7) УНИКА
Корпа: Анел Курт 29’ Кристијан Велковски 33’
УНИКА: Љуљзим Каштањева 5’ 23’ 31’ Арбен Нухиу 14’ 39’ Шабан Чупи 21’ Беким Љута 37’

Секуловски со хедтрик му донесе победа на Макпетрол во дуелот со Леар
Леар 1-4 (1-2) Макпетрол
Леар: Тоше Завфировски 19’
Макпетрол: Никола Секуловски 4’ 15’ 27’ Баже Тодоровски 23’

Во егал натпревар Фабрика Карпош – ГИМ и Bestway Solutions ги поделија бодовите.
Фабрика Карпош – ГИМ 4:4(1-4) Bestway Solutions
Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 4’ 25’ Александар Божиков 26’ 31’
Bestway Solutions: Марко Неделковски 11’ 13’ Филип Зоксимовски 17’ Дамјан Tемелкоски 19’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Искуството на ЕВН пресудно во дуелот со ТАВ
ЕВН 6-2(2-1) ТАВ
ЕВН: Ајет Новобрдалија 17’ Филип Стојановски 19’ 38’ Вилијам Митев 23’ Бојан Тодоровски 25’ Томи Илиев 32’
ТАВ: Емрах Тосун 20’ Јованче Видински 36’

ЕЛЕМ со два гола во фотофинш до израмнет резултат во дуелот со Гранит.
Гранит 2-2 (1-0) ЕЛЕМ
Гранит: Виктор Нацевски 9’ Николче Глигуровски 22’
ЕЛЕМ: Владимир Јанакиевски 39’ Тихо Груевски 40’

Во крајно неизвесен натпревар Халк Банка и Ван Хоол ги поделија бодовите
Халк Банка 2-2(1-2) Ван Хоол
Халк Банка: Дејан Петковски 2’ Филип Илиевски 22′
Ван Хоол: Стефан Станојковиќ 2’ Ненад Саздовски 18’

Макстил дебитираше со победа во дуелот со Атлантик Груп
Макстил 4-2(3-0) Атлантик Груп
Макстил: Бурхан Ефтемов 1’ мартин Лазов 7’ Бобан Бојковски 11’ Мартин Лазев 40’
Атлантик Груп: Кире Митков 34’ Александар Николовски 38’

Во крајно динамичен натпревар, НЛБ Банка подобра од Окта
НЛБ Банка 2-1(1-0) Окта
НЛБ Банка: Стефан Георгиев 13’ 33’
Окта: Иван Димитриевски 39’

Матрикс со одлично второ полувреме до победа над LC Waikiki
Матрикс 6-2 (1-1) LC Waikiki
Матрикс: Тони Брњарчевски 4’ Даниел Боневски 31’ Антонијо Богдановски 33’ Предраг Стоимировиќ 33’ 40’ Ивица Алампиоски 37’
LC Waikiki: Бесмир Рџепи 6’ Ергин Алими 24’

Боневски со хет-трик ја водеше Аџибадем Систина до победа над А1
Aџибадем Систина 4-2(1-0) А1
Aџибадем Систина: Даниел Боневски 16’ 22’ 23’ Дамјан Јовчевски 35’
А1: Стефан Петровски 24‘ Гордан Живсковски 32‘

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Никола Секуловски (Макпетрол) 3 гола
– Љуљзим Каштањева (УНИКА) 3 гола
– Петар Лефков (Лукоил) 3 гола
– Даниел Боневски (Аџибадем Систина) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:

Предраг Стојмировиќ (Матрикс), Стефан Георгиев (НЛБ Банка), Филип Стојановски (ЕВН), Кристијан Панев (Фабрика Карпош – ГИМ), Марко Неделковски (Bestway Solutions), Александар Божиков (Фабрика Карпош -ГИМ) Јованче Видински (ТАВ), Мартин Лазев (Макстил), Кире Митков (Атлантик Груп)

Екипа на колото: НЛБ Банка
Тренер на колото: Ивица Величковски (Макстил)
Голман на колото: Влатко Јовановски (А. Систина)
Натпревар на колото: Фабрика Карпош – ГИМ Bestway Solutions