Осврт на четиринаесетото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Во четиринаесетото коло беа одиграни 12 возбудливи натпревари полни со пресврти одлични индивидуални акции и прекрасни погодоци.

Во првиот натпревар од 14 коло силите ги одмерија екипите на Гранит и Искрател Груп
Интересно прво полувреме одиграа екипите на Гранит и Искрател Груп, првиот дел од полувремето помина во мирен ритам на игра во кој и двете екипи ги одмеруваа силите и беа претпазливи особено во фаза на одбрана. Но како одминуваше времето екипата на Гранит ја превзеде иницијативата и се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок кон голот на Искрател Груп што резултираше со погодоци и висока предност на полувремето од 5-1. Во вториот дел екипата на Искрател груп со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Гранит со одлична игра во фаза на одбрана и напад не дозволи инзненадување и го доби овој натпревар со убедливи 11-2.

Стрелци на головите беа:
Гранит: Стефан Тевдовски 15’ Дарко Петров 21’ 30’ 37’ Сашо Каровски – Џуме 28’ Николче Глигуровски 18’ Пепи Мицев 18’ Марјан Пачарски 11’ 12’ 29’ 31’
Искрател Груп: Дарко Видиниќ 20’ 32’

Македонски Телеком со пресврт во последните минути до победа над Маркарт
Екипата на Маркарт одлично го отвори натпреварот против екипата на Македонски Телеком, со два постигнати погодоци во 3та и 4та минута успеа да внесе одредена доза на паника во редовите на Македонски Телеком. Екипата на Телеком по оваа негатива со честа ротација на играчи и промена на тактики во 12та минута успеа да го намали водството на 2-1. До крајот на полувремето екипата на Маркарт со одлична игра во одбраната успеа да го сочува својата мрежа па на паузата замина со предност од 2-1. На стартот на вториот дел екипата на Телеком фрли се на една карта и тргна во целосна офанзива и во игра внесоа голман играч. ЕКипата на Маркарт се до последните две минути од натпреварот успеваше да одолее на овој жесток притисок од екипата на Телеком, но во 38та и 40та минута попушти концентрацијата па Телеком успеа да направи целосен резултатски пресврт и да го добие овој натпревар со 2-3.

Стрелци на головите беа:
Маркарт: Александар Ристовски 4’ Александар јаневски 3’
Македонски Телеком: Даниел Анчевски 12’ 40’ Стефан Наскоски 38′

Уника со одлично второ полувреме до победа над Аџибадем Систина
Фуриозен почеток на екипата на Аџибадем Систина во дуелот со Уника, екипата на Систина своите први три шански успеа да ги претвори во погодоци за солидно водство од 3-0 до 8та минута. Екипата на Уника со голман играч во фаза на напад се обидуваше да створи вишок и да го намали високот водство на екипата на Систина. До крајот на полувремето екипата на Уника успеа да го израмни резултатот и на паузата да замине со 3-3. Во второто полувреме видовме едно ново лице на екипата на Уника која со агресивна игра успеваше да креира многу шанси за погодок што се одрази на конечниот резултат и висока разлика од 5-11.

Стрелци на головите беа:
Аџибадем Систина: Горан манов 6’ Кристијан Димковски 1’ 26’ Никола Малјановски 8’ 29’
Уника: Арбен нухиу 17’ 35’ Бенјамин Граинца 11’ 39’ Тимотеј Нешовски 18’ 21’ Васко Кокаланов 26’ 27’ 33’ Шабан Чупи 31’ 40’

WP Data Tables

С.Ц. Борис Трајковски со сигурна игра до победа над Уни Банка
Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на С.Ц. Борис Трајковски и Уни Банка, екипата на С.Ц. Борис Трајковски одлично го отвори овој натпревар со евро гол на својот играч Костов. Ова рано водство им даде дополнителен мотив па само неколку минути подоцна успеаа да го зголемат водството. Екипата на Уни Банка се обидуваше да најде против игра но ова прво полувреме екипата на Борис Трајковски прикажа одлична игра и го доби полувремето со резултат од 4-1. На стартот на второто полувреме екипата на Уни Банка успеа да реализира да да го намали водството на С.Ц. Борис Трајковски на 4-2, овој рано постигнат погодок ја мотивираше екипата на Уни Банка која фрли се на една карта и започна со целосна офанзива. Таквата отворена игра на екипата на Уни Банка умешно ја казни екипата на С.Ц. Борис Трајковски која преку контра напади успеваше да реализира и да го добие натпреварот со резултат од 6-3.

Стрелци на головите беа:
С.Ц. Борис Трајковски: Влахо Костов 2’ Горан Андоновски 5’ 18’ 35’ Александар Василевски 15’ 31’
Уни Банка: Ангел Пеков 9’ 39’ Александар Кузинаков 22’

Лукоил со одлично второ полувреме до победа над Џонсон Мети
Израмнето прво полувреме во висок ритам на игра одиграа екипите на Џонсон Мети и Лукоил. Првите минути од полувремето одминаа со претпазлива игра на двете екипи во кои играчите со соло акции и удари од далечина се обидуваа да го отворат резултатот. Прва до водство дојде екипата на Џонсон Мети со одличниот погодок на Божиновски во 10та минута, ова водство екипата на Џонсон Мети успеваше да го одржува се до 17та минута кога Николовски реализираше за Лукоил и израмнување од 1-1, резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме двете екипи продолжија со жестока борба по целиот терен, се редеа шанси за гол и на двете страни. Во таквата отворена игра екипата на Лукоил успеа да се стекне со предност која успеа да ја сочува се до крајот иако во последните минути од натпреварот кипата на Џонсон Мети се доближи на само гол негатива и ја направи оваа завршница интересна. Натпреварот заврши со резултат од 4-5 во корист на екипата на Лукоил.

Стрелци на головите беа:
Џонсон Мети: Љупчо Стојановски 38’ Бране Стојановски 38’ Благоја Божиновски 10’ Александар Недев 32’
Лукоил: Марјан Цветковски 25’ Мартин Алаѓозовски 29’ 35’ Лоренцо Николовски 17’ Антонио Фенов 34’

Сава Осигурување преку контра напади до победа над ЕЛЕМ
Прво полувреме исполнето со атрактивни потези одлични акции и прекрасни голови ни прикажаа екипите на Сава Осигурување и ЕЛЕМ. Прва во водство дојде екипата на Сава Осигурување во 7та минута, неколку минути подоцна успеа и да го зголеми водството на 2-0. По оваа негатива екипата на ЕЛЕМ ја превзеде иницијативата, се префрли на противничко поле што резултираше со погодок и намалување на разликата на 2-1. Сепак до крајот на полувремето екипата на Сава Осигурување имаше повеќе од играта па на паузата замина со предност од 5-3. На стартот на второто полувреме екипата на ЕЛЕМ успеа да постигне гол и да се доближи на само гол негатива, ова и даде дополнителен стимул на екипата на ЕЛЕМ која започна со уште пожесток притисок кон голот на Сава Осигурување. Таквата отворена игра остави празнина во одбраната на ЕЛЕМ што знаеше да го искористи екипата на Сава Осигурување која преку контра напади успеваше да казнува и да го добие овој натпревар со резултат од 10-8.

Стрелци на головите беа:
Сава Осигурување: Јовица Марковски 14’ 26’ 40’ Коста Глигуровски 7’ 20’ 29’ Трајче Илиевски 16’ 29’ 38’ Андреј Китановски 18’
ЕЛЕМ: Павле Маџовски 39’ Влатко Петровски 19’ 19’ 23’ Ивица Апостоловски 16’ Сенвет Реџепи 35’ 39’ 40’

Фабрика Карпош – ГИМ со тимска игра до победа над L.C. Waikiki
Екипата На Фабрика Карпош – ГИМ одлично го отвори натпреварот против екипата на L.C. Waikiki со погодок уште во втората минута. Овој рано примен погодок ја промени целата концепција на игра на екипата на L.C. Waikiki и на самиот почеток беа приморани да бркаат резултат. Таквата отворена игра на екипата на L.C. Waikiki остави празнина во нивната одбрана која ја искористи екипата на Фабрика Карпош – ГИМ и во 13та минута успеа да постигне гол за водство од 0-2. До крајот на полувремето екипата на L.C. Waikiki успеа да постигне погодок и да фати резултатски приклучок но во последните моменти од полувремето екипата на Фабрика Карпош –ГИМ успеа да постигне уште еден погодок за комотно водство од 1-3 на полувремето. Во второто полувреме екипата на L.C. Waikiki се обидуваше со чести ротации на играчи да дојде до израмнување на резултатот. Кон средината на полувремето успеаа во таа намера, но сепак екипата на Фабрика Карпош во финишот одигра маестрално па го доби овој натпревар со високи 4-8.

Стрелци на головите беа:
L.C. Waikiki: Фрикан Фетаи 24’ 24’ 32’ Стефан Цветановски 17’
Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 13’ 20’ 32’ 39’ Мини Нешиќ 40’ Александар Божиков 2’ 38’ Мирослав Ниновски 24’

WP Data Tables

Вип со фуриозна игра до победа над ЈСП
Првиот дел од полувремето во натпреварот помеѓу екипите на ВИП и ЈСП помина во жесток ритам на игра со многу шанси за гол и одлични интервенции на голманите па мрежите мируваа. Како одминуваше времето двете екипи започнаа со отворена игра што донесе погодок во 12та минута и водство на екипата на ВИП со резултат од 1-0. По оваа негатива екипата на ЈСП се префрли на противничката половина и вршеше постојан притисок со цел да дојде до израмнување, но екипата на ВИП со одлична игра во одбраната успеа на паузата да замине со предност од 2-1. На стартот на второто полувреме екипата на ЈСП успеа да направи целосен резултатски пресврт со двата гола на Павловиќ, но екипата на ВИП брзо одговори и за само две минути успеа да го врати водството во свој посед. До крајот на натпреварот екипата на Вип од минута во минута го зголемуваше водството за конечна победа од 8-4.

Стрелци на головите беа:
ВИП: Ненад Богдановиќ 15’ Мартин Ангеловски 24’ Мартин Тодоровски 34’ 35’ Иле Никодиновски 30’ Никола Спасевски 12’ 23’ Васко Дојчинов 25’
ЈСП: Томи Петковски 21’ 21’ 29’ Љупчо Павловиќ 21’

МЕПСО и Окта во интересен натпревар ги поделија бодовите
Интересно прво полувреме одиграа екипите на Мепсо и Окта, уште на самиот старт двете екипи се одредија за офанзивен начин на игра се редеа шанси на двете страни. Во таквата офанзивна игра екипата на Мепсо во 8та минута успеа да постигне погодок и да го отвори резултатот. До крајот на полувремето екипата на Окта со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување но екипата на Мепсо одлично ја постави играта во одбраната и не и остави простор на екипата на Окта па на полувремето се замина со резултатот од 8та минута 1-0. Во второто полувреме на самиот старт екипа на Окта успеа да постигне погодок и да го израмни резултатот. По ова израмнување и двете екипи го подигнаа темпото на игра и настана вистинска бркотница по теренот, екипите наизменично се менуваа во водството и на крајот се задоволија со поделба на бодовите при резултат од 3-3.

Стрелци на головите беа:
МЕПСО: Зоран Саздовски 35’ Тони Честојнов 8’ Слаѓан Ѓоргиевски 29’
Окта: Живко Котевски 25’ 28’ 39′

Алкалоид во второто полувреме дојде до победа над Пекабеско
Екипата на Пекабеско одлично го отвори натпреварот против екипата на Алкалоид со погодокот на Благојевски во 2та минута, по овој рано постигнат погодок екипата на Пекабеско тргна пожестоко кон голот на Алкалоид па во 6та минута успеа да го зголеми водството на 2-0. Втората фаза од полувремето екипата на Алкалоид ја превзема иницијативата и се префрли на противничко поле бркајќи израмнување, во тоа успеа во 19та минута. На стартот од второто полувреме екипата на Алкалоид успеа да постигне два погодоци и да направи целосен резултатски пресврт и да се смени улогата на теренот екипата на Пекабеско да биде таа која брка израмнување. До крајот на натпреварот екипата на Алкалоид само ја заголеми предноста и ја осигура победата со резултат од 2-5.

Стрелци на головите беа:
Пекабеско: Стефан Благојевски 2’ Ѓорѓи Бочваров 6’
Алкалоид: Синај Љазим 7’ 28’ Даниел Ристевски 22’ 25’ Бобан Митевски 19’

Макпетрол со пеколно второ полувреме до победа над Еуро Табак
Возбудливо прво полувреме со многу борба на секоја педа од теренот ни прикажаа екипите на Макпетрол и Еуро Табак. Екипата на Макпетрол беше таа која ја превзеде иницијативата и започна со силен притисок што им донесе предност во 7та минута со голот на Ѓоргиевски. По оваа негатива екипата на Еуро Табак се префрли на противничко поле и тргна по израмнување, тие успеаа да креираат неколку одлични шанси па во последната минута од полувремето со прекрасниот погодок на Јанкоски успеаа да дојдат до израмнување и резултат од 1-1 со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Макпетрол вршеше жесток притисок кон голот на екипата на Еуро Табак што резултираше со два погодоци за краток преиод и водство од 3-1. До крајот на натпреварот екипата на Еуро Табак се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Макпетрол одлично ја постави својата игра во одбраната и преку контра напади успеваше да ги казнува и на крајот да извојува победа од 7-4.

Стрелци на головите беа:
Макпетрол: Мишо Ѓоргиевски 7’ 22’ 29’ 35’ 39’ Александар Мишевски 24’ Марко Костенцовски 27’
Еуро Табак: Дејан Јанковски 20’ Мартин Ливрински 31’ Бојан Марковски 33’ 35’

Во дербито на колото Матрикс подобри од Рамстор
Воведните минути од натпреварот помеѓу Рамстор и Матрикс го оправдаа епитетот на натпреварот дерби на колото. Екипата на Матрикс во 7та минута со голот на Брњарчевски го отвори резултатот, по ова екипата на Рамстор се префрли на противничкото поле и изврши силен притисок кон голот на Матрикс што резултираше со погодок во 10та минута за израмнување на 1-1. До крајот на полуремето се водеше жестока борба за секоја педа од теренот, и кога се очекуваше дека на полувремето ќе се замине со реми, буквално во полседната секунда екипата на Рамстор успеа да постигне погодок за водство од 2-1. На стартот на второто полувреме екипата на Матрикс ја искористи шансата со играч повеќе на теренот за израмнување на 2-2, по што следеше крајно неизвесен натпревар во кој Матрикс преку контра напади успеа да стигне до водство од 2-4 кое Рамстор во самиот финиш го намали за конечни 3-4

Стрелци на головите беа:
Рамстор: Ведат Арслан 10’ 20’ 40’
Матрикс: Дарко Цветковски 23’ Драган Брњарчевски 8’ 34’ Петре Даиловски 29’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Кристијан Панев (Фабрика Карпош – ГИМ) 4 гола
– Мишо Ѓоргиевски (Макпетрол) 5 гола
– Маријан Пачарски (Гранит) 4 гола
– Јовица Марковски (Сава Осигурување) 3 гола
– Даниел Анчевски (Македонски Телеком) 2 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Коста Глигуровски (Сава Осигурување), Живко Котевски (Окта), Вако Кокаланов (Уника), Фрукан Фетаи (L.C. Waikiki), Ведат Арслан (Рамстор), Драган Брњарчевски (Матрикс)

Екипа на колото: Вип
Тренер на колото: Агрон Пацоли (Македонски Телеком)
Голман на колото: Марјан Цветковски (Лукоил)