Пекабеско со фантастична игра до победа над ЈСП

ЈСП 4-5(0-3) Пекабеско

ЈСП: Маријан Србиновски 34’ Љупчо Павловиќ 26’ 28’ Сабит Хусеини 38’
Пекабеско: Андрија Периќ 18’ Мартин Здравевски 29’ Стефчо Стојановски 11’ Стефан Благоевски 17’ 27’

Екипата на Пекабеско во дуелот со ЈСП одигра префектно прво полувреме. Во текот на целото полувреме играше борбено со притисок во предно поле и со огромна желба за победа. Екипата на ЈСП како да беше малце изненадена од ваквата игра па Пекабеско на полувремето отиде со водство од 0-3. Во второто полувреме Пекабеско продолжи со ист ритам на игра но ЈСП успеа да ги консолидира своите редови и со нешто поорганизирана игра да го намалува водството. Екипата на Пекабеско о финишот покажа карактер успе да го сочува водството и да го добие овој натпревар со 4-5.