Уника преку дуото Нухиу-Граинца до победа над Пекабеско

Пекабеско 3-11(1-2) Уника

Пекабеско: Ѓоре Бочваров 14’ 28’ Стефче Стојановски 34’ 
Уника: Арбен Нухиу 3’ 22’ 23’ 37’ 38’ Бенјамин Граинца 16’ 25’ 28’ 29’ 39’ Тимотеј Нешковски 40’

Уште на самиот старт на полувремето во дуелот помеѓу екипите на Уника и Пекабеско видовме одлична игра од двата тима. Прва до водство дојде екипата на Уника која во 3та минута преку Нухиу го отвори резултатот и го превзема водството на 0-1. По овој примен гол екипата на Пекабеско се обидуваше со удари од далечина и соло акции да дојде до израмнување што се случи во 14та минута. Во финишот на полувремето екипата на Уника го подигна темпото на игра и со одличниот гол на Нухиу повторно го превзема водството на 1-2 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Уника продолжи со високот темпо на игра на кое екипата на Пекабеско не успеа да и парира. До крајот на натпреварот екипата на Уника го зголемуваше водството за конечна победа од 3-11