Уника со препознатлива игра до победа над Маркарт

Маркарт 4-8(1-5) Уника


Маркарт: Александар Ристовски 22’ 40′ Демче Шојлев 10’ 38’

Уника: Кренар Сума 15’ 25’ Бенјамин Граинца 11’ 14’ 14’ Арбен Нухиу 13’ Сашо Јакимовски 34’ 40′


Екипата на Маркарт имаше одличен старт во дуелот против екипата на Уника, тие ја превземаа почетната иницијатива што им донесе водство во 10та минута. По оваа негатива екипата на Уника започна со жесток притисок кон голот на Маркарт па за само 4 минути успеа да постигне пет погодоци и да се стекне со високо водство од 1-5. Во второто полувреме екипата на Маркарт со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок но не успеваше да најде против игра за денес расположената екипа на Уника која со одлична игра во двата правци не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 4-8