Фабрика Карпош –ГИМ преку Панев до победа над Македонски Телеком

Македонски Телеком 4-7(0-4) Фабрика Карпош – ГИМ

Македонски Телеком: Робер Поповски 26’ Стефан Насковски 39’ Марко Магденовски 23’ 31’

Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 204 20’ 23’ 28’ 40’ Александар Божиков 13’ 13’

Првиот дел од полувремето помеѓу екипите на Македонски Телеком и Фабрика Карпош – ГИМ помина во мирен ритам без многу шанси за гол и на двете страни. Како одминуваше времето тие го засилуваа темпото на игра па почнаа да се редат шанси за гол на двете страни, што резултираше со два погодоци во 13та минута на Александар Божиков и водство за Фабрика Карпош – ГИМ од 0-2. До крајот на полувремето екипата на Телеком вршеше притисок во предно поле со цел да дојде до израмнување но екипата на Фабрика Карпош со одлична игра во одбраната не остави простор за игра па на паузата замина со предност од 0-4. Во второто полувреме екипата на Телеком се обиде со промена на тактиката внесувајќи во игра голман играч со цел да фати резултатски приклучок. Екипата на Фабрика Карпош во ова второ полувреме имаше целосна контрола врз играта и резултатот па не дозволи изненадување успеа да ја сочува предноста и да го добие овој натпревар со 4-6.