Фабрика Карпош – ГИМ со сигурна игра до победа над А1

А1 4-12(2-4) Фабрика Карпош – ГИМ

А1: Мартин Тодоровски 13’ 17’ 40’ Мартин Ташкоски 33’
Фабрика Карпош – ГИМ: Георги Божиков 32’ Александар Божиков 6’ 8’ 29’ Кристијан Панев 21’ 25’ 30’ 39’ 39’ Лазе Божиновски 13’ Филип Илиевски 10’ 31’

Одличен старт за екипата на Фабрика Карпош во дуелот со А1, Александар Божиков со два погодоци во 6та и 8ма минута и донесе солидна предност од 0-2. Екипата на А1 како да беше во шок од оваа негатива па екипата на Фабрика Карпош – ГИМ искористи уште едно невнимание во нивната одбрана за во 10та минута да се стекне со водство од 0-3. Екипата на А1 преку Тодоровски во 13та минута успеа да го намали водството на 1-3, но следуваше брз одговор со евро-голот на Божиков кој во 13та минута успеа повторно да донесе водство од 1-4 за Фабрика Карпош – ГИМ. До крајот на полувремето екипата на А1 со вториот погодокот на Тодоровски успеа да намали на 2-4 резултат со кој се замина на паузата. На стартот од вториот дел екипата на Фабрика Карпош – ГИМ успеа да постигне погодок и да го зголеми водството на 2-5. До крајот на натпреварот екипата на А1 со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот, но екипата на Фабрика Карпош – ГИМ имаше целосна контрола врз играта и резултатот и на крај го доби овој натпревар со високи 4-12.