ФК на глуви Слобода со тимска игра до победа над Уника

Уника 5-6(1-3) ФК на глуви Слобода

Уника: Васко Кокаланов 36’ Даниел Стојковски 6’ 22’ 38’ Дарко Котевски 39’
ФК на глуви Слобода: Самир Чеховиќ 6’ Јасин Алими 13’ 29’ 38’ Стојковски Мартин 10’ 31’

Одлично прво полувреме на ФК на глуви Слобода во дуелот со Уника, тие уште на самиот старт ја превзедоа иницијативата што резултираше со погодок во 6та минута и водство од 0-1. Следуваше брз одговор на екипата на Уника во истата минута за израмнување на 1-1. По овие почетни погодоци екипата на Слобода се префрли на протиничко поле имаше повеќе од играта па до крајот на полувремето успеа да постигне уште два погодоци за водство од 1-3 на полувреме. Во второто полувреме екипата на Уника започна со поагресивна игра кон голот на Слобода што вроди со плод со погодок во 22та минута и намалување на само гол негатива. До крајот на полувремето се играше гол за гол а во таквата игра поуспешна беше екипата на ФК на глуви Слобода која го доби овој натпревар со 5-6.