Џонсон Мети во второто полувреме до победа над Уника

Уника 2-3(2-2) Џонсон Мети

Уника: Арбен Нухиу 3’ Шабан Чупи 8’
Џонсон Мети: Бојан Дејановски 15’ Бране Стојановски 35’ Александар Недев 16’

Израмнето прво полувреме во жесток ритам на игра одиграа екипите на Уника и Џонсон Мети, првата фаза од полувремето и припадна на екипата на Уника која со голови во 3та и 8ма минута се стекна со предност од 2-0. По оваа негатива екипата на Џонсон Мети се префрли на противничко поле и вршеше жесток притисок кон голот на Уника што вроди со плод, т.е. голови во 15та и 16та минута за израмнување на 2-2 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме се продолжи со високо темпо на игра, бескомпромисна борба на секоја педа од теренот. Двете екипи имаа свои одлични периоди на игра и креираа шанси за погодок но имаше слаба реализација па резултатот остана непроменет и се влезе во неизвесна завршница. Во финишот од натпреварот сепак екипата на Џонсон Мети беше таа која успеа да реализира и да ги однесе бодовите со резултат од 2-3