Џонсон Мети со одлично второ полувреме до победа над Аџибадем Систина

Џонсон Мети 5-3(1-1) Аџибадем Систина

Џонсон Мети: Бојан Дејановски 9’ Љупче Стојановски 24’ 31’ Бобан Ристов 22’ 37’
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 29’ Далибор Дамјановиќ 40’ Игор Ѓоргиевски 3’

Жестоко прво полувреме во висок ритам на игра одиграа екипите на Џонсон Мети и Аџибадем Систина. Екипата на Систина одлично го отвори овој натпревар со погодокот на Ѓеоргиевски во 3та минута за водство од 0-1. По оваа негатива екипата на Џонсон Мети се префрефрли на противничка половина го засили темпото и изврши силен притисок кон голот на Систина што и донесе израмнување во 9та минута. По ова израмнување играта се префрли на средината на теренот а и двете екипи повеќе внимаваа на својот гол, а играчите со индивидуални акции и удари од далечина се обидуваа да го изненадат противничкиот голман. До крајот на полувремето двете екипи имаа свои одлични периоди на игра но не и реализација па на полувреме се замина со 1-1. Во второто полувреме екипата на Џонсон Мети успеа да постигне два погодоци во раната фаза и да го превземе водството на 3-1. Екипата на Сиситна се обидуваше да се врати во игра и со промена на тактиката во игра внесувајќи голман играч но не успеа да најде против игра за денес расположената екипа на Џонсон Мети која го доби овој натпревар со 5-3.