Џонсон Мети со тимска игра до победа над МЕПСО

МЕПСО 2-7(1-4) Џонсон Мети

МЕПСО: Диме Рошковски 15’ Далибор Христов 40’
Џонсон Мети: Бојан Дејановски 3’ 5’ 8’ Љупче Спасовски 27’ Бобан Ристов 7’ 26’ Христијан Стојановски 40’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на МЕПСО и Џонсон Мети, екипата на Џонсон Мети уште на самиот старт ја превзеде иницијативата и ја наметна својата препознатлива игра што уште на самиот старт односно во 3та минута им донесе водство од 0-1. Екипата на МЕПСО по оваа негатива со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување но екипата на Џонсон Мети со одлична игра во фаза на одбрана и напад не остави простор за игра па на полувремето замина со предност од 1-4. Во второто полувреме екипата на МЕПСО се обидуваше да фати резултатски приклучок, но скратениот ростер на играчи влијаеше врз темпото на игра, па така екипата на Џонсон Мети имаше полесна задача да ја сочува предноста и да го добие овој натпревар со 2-7.