Џонсон Мети со цврста одбрана до победа над L.C. Waikiki

L.C. Waikiki 3-11(2-4) Џонсон Мети

L.C. Waikiki: Зуфер Зумбери 27’ Мухамед Амети 18’ Стефан Цветановски 8’
Џонсон Мети: Даниел Стојановски 38’ Бојан Дејановски 9’ 15’ 39’ Мартин Николовски 38’ Бране Стојановски 4’ 29’ Благоја Божиновски 32’ 35’ Бобан Ристовски 34’ Александар Недев 15’

Дваесетото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на L.C. Waikiki и Џонсон Мети.
Екипата на Џонсон Мети одлично го отвори натпреварот со L.C. Waikiki со погодок во 4та минута, следуваше одговор на екипата на L.C. Waikiki со погодок во 8та минута и израмнување на резултатот. По овие воведни минути екипата на Џонсон Мети ја превзеде контролата врз натпреварот и до 15та минута успеа да се стекне со водство од 4-1. До крајот на полувремето екипата на L.C. Waikiki се обидуваше да го намали водството на Џонсон Мети и во тоа успеа во 18та минута со голот на Амети за резултат од 2-4 на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на L.C. Waikiki успеа да постигне погодок за намалување на водството, што и даде дополнителен мотив на екипата на L.C. Waikiki да тргне пожестоко кон голот на Џонсон Мети, Но таквата отворена игра ја остави нивната одбрана ранлива што екипата на Џонсон Мети знаеше преку контра напади да го казни за победа на овој натпревар со високи 3-11.