Џонсон Мети убедлив во дуелот со Борис Трајковски

Борис Трајковски 3-7(0-4) Џонсон Мети

Борис Трајковски: Горан Андоновски 32′ Јане Мицевски 24′ Јован Димовски 34′
Џонсон Мети: Бонан Ристов 3’14′ Бојан Дејановски 4′ 9′ 28′ Благоја Блажевски 22′ Христијан Стојановски 31′

Првото полувреме од натпреварот помеѓу Борис Трајковски и Џонсон Мети му припадна на Џонсон Мети, тие уште во раната фаза на полувремето успеаа да ја наметнат својата игра и успеаа да постигнат неколку брзи погодоци за комотно водство. Екипата на Борис Трајковски со чести измени во ова полувреме се обидуваше да ја најде својата игра но екипата на Џонсон Мети имаше целосна контрола на теренот па на полувремето замина со предност од 0-4. Во второто полувреме екипата на Борис Трајковски направи промена во тактиката и во своите редови внесе голман играч што вроди со плод со неколку погодоци и успеа да фати резултатски приклучок за да го направи остатоткот од натпреварот поинтересен. Сепак екипата на Џонсон Мети умешно ја искористи напаѓачката формација на Борис Трајковски и преку контра напади успеваше да казни за на крај убедливи 3-7.