Ван Хоол и ЈСП ги поделија бодовите

Ван Хоол 3-3(1-2) ЈСП

Ван Хоол: Дарко Ангеловски 35’ Марко Николовски 9’ 37’
ЈСП: Љупчо Павловиќ 1’ 3’ Филип Колеќески 30’

Шестото коло од Бизнис Лигата го отворија екипите на Ван Хоол и ЈСП. ЈСП преку Павловиќ на самиот старт од натпреварот успеа да постигне два гола и да дојде до предност од 0-2. Екипата на Ван Хоол се обидуваше да ја анулира оваа предност како би можела да фати резултатски приклучок во првото полувреме. Во 9та минута екипата на Ван Хоол преку Николовски успеа да намали на 1-2. Екипата на ЈСП не дозволи целосен пресврт играјќи контролиран напад во текот на целото полувреме кое успеа да го заврши со предност од 1-2. Во второто полувреме и двете екипи играа во ист ритам се до 30та минута која ЈСП преку Колеќески успеа да дојде до зголемување на водството на 1-3 со што ЈСП очекуваше да влезе во мирна завршница. Во самиот финиш на натпреварот екипата на Ван Хоол беше упорна и не се предаваше па фаулот во полето за пенал успеа да го искористи преку Ангеловски и намали на 2-3. Во самиот финиш следуваше вистинска драма во која главен актер повторно беше Николовски од Ван Хоол кој во 37та минута успеа да го израмни резултатот на 3-3 резутат со кој се заврши овој натпревар.