Во дерби натпревар екипите на Џојсон Сејфти Системс и ЕЛЕМ ги поделија бодовите

Џојсон Сејфти Системс 4-4(2-2) ЕЛЕМ

Џојсон Сејфти Системс: Даниел Велјановски 32’ Жика Стојкоски 2’ Борче Аргиловски 21’ Вецко Вренцоски 15’
ЕЛЕМ: Тихо Груевски 16’ 35’ Илир Елмазовски 22’ Влатко Петровски 18’

Џонсон Сејфти Системс исклучително мотивирано влезе во дуелот со ЕЛЕМ тактиката во нападот и начинот на кој се бранеа фунционираше беспрекорно што им овозможи во раната фаза од првото полувреме да дојдат од водство од 2-0 што го принуди ЕЛЕМ целосно да го смени својот начин на игра. Ваквата промена вроди со плод па ЕЛЕМ успеа на полувремето да го израмни резултатот на 2-2. Во второто полувреме се играше вистински дерби натпревар и двете екипи наизменично се менуваа во водството и играа егал. Вака беше се до последните минути од натпреварот кога екипата на ЕЛЕМ остана со играч помалце, Џојсон Сејфти Системи не успеа да го казни ова па на крајот двете екипи ги поделија бодовите.