Во израмнет натпревар Фабрика Карпош – ГИМ подобри од ЈП Водовод

Фабрика Карпош – ГИМ 6-5(2-1) ЈП Водовод

Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 29’ 32’ 37’ Игор Николовски 32’ Стојан Стојковиќ 18’ 30’
ЈП Водовод: Авни Ајвази 39’ Берат Јакупи 16’ Стојанче Ивановски 22’ 28’ 34’

Во исклучително израмнет натпревар силите ги одмерија екипите на Фабрика Карпош – гим и ЈП Водовод во текот на целиот натпревар се играше цврста и агресивна игра која беше крајно израмнета. Прва до водство дојде екипата на ЈП Водовод преку погодокот на Јакупи за после немолна минута екипата на Фабрика Карпош одговри преку Стојковиќ во 18та минута за да продолжи со офанзивна игра и во самиот финиш на полувремето да дојде до водство од 2-1. Во второто полувреме натпреварот продолжи во ист тек и двете екипи наизменично го менуваа водството играјќи отворено со многу удари кон голот на противникот. Во ваквата игра Фабрика Карпош – ГИМ успеа да остане преибран во финишот и да дојде до победа на овој натпревар со 6-5.