Во тврд натпревар Ван Хоол го совлада ЕВН

Ван Хоол 2-1(1-0) ЕВН

Ван Хоол: Даниел Стаменковски 20’ Филип Никодиновски 39’
ЕВН: Вилијам Митев 39’

Во вториот натпревар и борба за влез во Ф8 фазата силите ги одмерија екипите на Ван Хоол и ЕВН, во текот на целото прво полувреме и двете екипи играа доста цврст Фудбал со целосен акцент на игра на одбраната. Се играше егал натпревар. Екипата на ЕВН на средината од полувремето по груб старт остана со играч помалце со што му овозможи на Ван Хоол да атакува на нивниот гол со играч плус. ЕВН одлично беше поставена во одбраната во овој период и успеа да се одбрани од налетот на Ван Хоол. Во самиот финиш од полувремето екипата на ЕВН имаше одлична шанса за гол што не успеа да ја искористи но затоа пак екипата на Ван Хоол буквално со звукот на сирената преку Стаменковски успеа да дојде до предност од 0-1 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам на игра и на двете страни се играше исклучително агресивно на раб на фаул, екипата на Ван Хоол во самиот финиш преку Николовски успеа да дојде до водство од 2-0. Екипата на ЕВН успеа да постигне гол по грешка во одбраната на Ван Хоол но времето беше сојузник на Ван Хоол кои го добија овој натпревар со 2-1