Гранит преку Шпаркасе Банка до влез во Ф8

Гранит 5-1(2-0) Шпаркасе Банка

Гранит: Аце Димитровски 17’ Мартин Ристовски 2’ Марио Петров 22’ 35’ 40’
Шпаркасе Банка: Бојан Пандиловски 23’

Нокаут фазата во која секој натпревар значи борба за шампионската титула ја започнаа екипите на Гранит и Шпаркасе Банка. На самиот старт екипата на Гранит преку Ристовски во 2та минута дојде до водство од 1-0 со што го отвори овој натпревар. По овој гол екипата на Шпаркасе Банка започна со поофанзивна игра во делот на нападот преку која се обидуваше да го анулира водството и да го израмни резултатот. Во ваквата игра екипата на Гранит успеа да искористи грешка во одбраната на Шпаркасе Банка и преку Димитровски во 17та минута успеа да го зголеми водството на 2-0 со што успеа да створи комфортна зона за второто полувреме. Второто полувреме екипата на Гранит преку Петров го зголеми водството на 3-0 со што целосно го стави притисокот врз екипата на Шпаркасе Банка во ваквата поставеност Шпаркасе се обидуваше да фати резултатски приклучок и преку Пандиловски успеа да намали на 3-1. Но Гранит не дозволи изненадување со два гола во самата завршница од натпреварот ја осигура победата со резултат од 5-1.